Spacer Filmowy




Blaszany bębenek – Oscar, Człowiek z żelaza – Złota Palma, Dwaj ludzie z szafą i Do widzenia, do jutra – status obrazów kultowych.  A to tylko kilka tytułów, w których Gdańsk jest niezastąpionym bohaterem opowieści. Miasto nad Motławą od lat ma szczęście do kina z dwóch powodów: swojego architektonicznego piękna (wspartego atrakcyjnością całego Trójmiasta) i bogatej historii.


START SPACERU: 11:00, EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI. sPACER POTRWA OKOŁO 3 GODZIN

Zapraszamy na „wędrujące filmy” o Gdańsku: po Starym Mieście - w poszukiwaniu filmowych śladów Wolnego Miasta, Września '39, okresu odbudowy i kultury studenckiej. I po terenach stoczniowych, w których najsilniej odcisnęły się ślady Grudnia 70 i okresu Solidarności. Gdańsk nadal ma wiele nie dość odkrytych twarzy. Odwiedzimy miejsca, których potencjał doceniają współcześni twórcy filmów i seriali takich jak Doppelgänger, Sobowtór, Imago, BringBackAlice, Zatoka Szpiegów, Kolory Zła: Czerwień czy Minghun. Nasza wędrówka potrwa ok. 4 h.


Spacer Poprowadzi Krzysztof Kornacki- gdańszczanin od urodzenia, doktor habilitowany, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, członek-ekspert Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk, zastępca dyrektora Instytutu Badań nad Kulturą UG, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, autor 140 publikacji, w tym nt. filmów związanych z Gdańskiem, założyciel i pierwszy prezes DKF Uniwersytetu Gdańskiego "Miłość blondynki", założyciel kierunku studiów Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na UG, wypromował czworo doktorów nauk humanistycznych, członek rad redakcyjnych pism „Panopticum”, „Pleograf”, „Studies of Eastern European Cinema”; odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Srebrnym Krzyżem Zasługi, członek Rady Programowej Gdańskiego Funduszu Filmowego.